Digitalisering, kvalitet og teknologisk utvikling innen det ortopeditekniske fagfeltet
Hvordan påvirker digitalisering og teknologisk utvikling arbeidshverdagen til ortopediingeniører, både i dag og i fremtiden?
Kan ortopediingeniøren være delaktig i den teknologiske utviklingen, og hvordan kan en være med på å styre retningen til denne utviklingen?
Digitalisering av tradisjonelle oppgaver har vært tilstede i ortopediingeniørens hverdag i mange år. Stadig skjer det nye utviklinger som påvirker fagfeltet. Ortopediingeniøren kan være delaktig i å styre utviklingen samtidig som det jobbes for å sikre kvaliteten i nye prosesser og materialer.
Fagdagen vil handle om digitalisering og teknologisk utvikling, samt kvalitetssikring i tråd med denne utviklingen.
Dagen vil belyse ulike aspekter innen digitalisering og kvalitetssikring. Tema som innovasjon, kompetanseutvikling, simulering kvalitetssikring av materialer og 3D-print av ortopediske hjelpemidler vil adresseres. Det legges opp til erfaringsutveksling innen digital produksjon av hjelpemidler Fagdagen vil omhandle ulike aspekter ved den digitale utviklingen innen ortopediteknisk fagfeltet.
Tema som tas opp vil være:
- Digitalisering av arbeidsprosesser
- Valg av produksjonsmetoder
- Kvalitetssikring av nye metoder
- Simulering
- 3D-print av ortopediske hjelpemidler
Kursholder
Ulike personer vil holde innlegg på denne fagdagen.
Tidligere president i ISPO, Edward Lemaire, vil holde innlegg om digitalisering og utviklingen innen fagfeltet for ortoser og proteser. Edward Lemaire har en PhD i Bioengineering og Msc i biomekanikk. Han jobber til vanlig ved Universitetet i Ottawa, Canada.
Det vil også være lokale foredragsholdere med kompetanse innen ulike fagområder.