NITO i samfunnet
Prideflagg fra en parade. Man ser flere flagg og mennesker som går i tog.
Illustrasjon Prideflagg. Foto: Gettyimages
NITO i samfunnet

Retten til å tro, mene og elske

Marker Pride for dem som ikke har lov i Ungarn.

Den ungarske regjeringen hevder at Pride-arrangementer eksponerer mindreårige for innhold som bryter med Ungarns "barnebeskyttelseslov" fra 2021, som forbyr "fremstilling eller promotering" av homofili eller kjønnsskifte for personer under 18 år.

NITO er uenig

«Å ta del i pride er på samme måte som å heise regnbueflagget, å ta standpunkt for grunnleggende menneskerettigheter – og å si tydelig fra at man mener skeive skal kunne elske hvem vi vil og være dem vi er.» Dette skriver Fri på sine hjemmesider.

Dessuten støtter NITO forsamlingsfrihet. Muligheten til å samles i grupper for å fredelig fremme idéer og verdier man tror på er en kritisk del av et velfungerende demokrati.

Dette stiller også det europeiske fagforeningsforbundet IndustriAll Europe seg bak.

Like rettigheter for alle

I NITO markerer vi Pride – ikke bare med regnbuefarger, men med tydelig støtte, og i år en ekstra pekefinger på den Ungarske regjeringen.

– Vi står opp for alle med en annen seksuell orientering, kjønnsidentitet eller kjønnsuttrykk. Pride handler om feiring, fellesskap og frihet – men også om kamp og alvor, sier bioingeniør Jessica Stenholm, som sitter i NITOs etikkomite.

Rettigheter kommer ikke av seg selv, det vet vi som fagorganisasjon godt.

Forbud og dødsstraff

NITO-president, Kjetil Lein påpeker at homofili fortsatt er forbudt i over 70 land, og at i 12 av dem kan du straffes med døden – bare for å elske feil person.

– Vi ser også hva som skjer her hjemme. Mange skjuler fortsatt hvem de er – på jobben, i familien, i vennegjengen. Pride er et heiarop, en støtte og en påminnelse: Du er ikke alene. Alle er velkomne.

Bli med å feire – stå sammen med oss i NITO for internasjonal solidaritet og for at man skal kunne være seg selv i arbeidslivet, oppfordrer Lein.

Les også:

IndustriAll Europe's 4th congress adopted an emergency resolution on: In Solidarity with LGBTI+ People in Hungary

Joint statement from European Trade Union Federations – International Day Against Homophobia, Biphobia, and Transphobia

Del på Facebook LinkedIn Instagram