NITO i samfunnet
NITOs president, Kjetil Lein, på scenen fra landsmøte.
NITOs president, Kjetil Lein, på scenen fra landsmøte. Foto: Bjarne Krogstad / NITO
NITO i samfunnet

Et prinsipielt nei til vindkraft kan koste arbeidsplasser

NITO-president Kjetil Lein er bekymret for at vindkraftutbyggingen stopper opp, og mener det er nødvendig med en utredningsplikt før kommunene eventuelt sier nei.

Debatt: Av Kjetil Lein, NITO. Innlegget ble publisert 18.03.26 i EnergiWatch.

Når industrien er så tydelig på at den trenger mer kraft, er det bekymringsfullt at politikerne ikke pålegger norske kommuner en plikt til å utrede ny kraftproduksjon.

Vi må ha en kunnskapsbasert tilnærming til kraftbalansen i Norge. Det å pålegge kommunene en utredningsplikt skaper debatt. Det er forståelig, da motstanden mot vindkraft på land har vokst seg stor i Norge. På lederplass i Aftenposten peker de denne uken på at vindkraftutbyggingen i Norge nærmest har stoppet opp. Den bekymringen deler vi.

Men poenget er ikke å overkjøre kommunene. Tvert imot. Lokaldemokratiet er helt essensielt for at vi lykkes med å bygge ut ny kraft i Norge. Vi i NITO mener at kunnskap, fakta og utredning må være grunnlaget for beslutninger. Uten en utredningsplikt kan kommuner si nei til utbygging kun basert på prinsipper. Det kan koste arbeidsplasser.

Vi har mange medlemmer i kraftkrevende industri. De er bekymret. Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) peker på at Norge kommer til å få et kraftunderskudd dersom vi ikke sørger for ny utbygging. At vi i Norge har en sunn debatt om fornybar energi og fremtidens kraftmiks er helt nødvendig, men debatten må ikke fortrenge politisk handlekraft.

Som ingeniører er vi opptatt av at kompetanse rundt naturforvaltning og kartlegging må løftes høyere inn i kraftdebatten. Vi foreslår blant annet å opprette et nasjonalt kompetansesenter for energi for kommunene, noe som er i tråd med regjeringens Energikommisjon. Arbeidet med naturkartlegging må prioriteres, slik at det blir enklere å ivareta naturverdier. Det vil også føre til at kommunene får bedre kunnskap om hvilke vindkraftprosjekter som kan bygges ut, uten at konsekvensene blir for store.

Når alle hensyn i arealpolitikken behandles likt, risikerer vi at helt grunnleggende samfunnsinteresser, som tilgang på strøm og ny fornybar produksjon, ikke får den plassen de trenger. Kraftproduksjon og utbygging av strømnett må prioriteres høyere, og saksbehandlingskapasiteten i konsesjonsprosesser må styrkes.

Vindkraftutbyggingen i Norge har altså stoppet helt opp. Det til tross for at vindkraft på land er regnet som den raskeste og billigste veien til å sikre ren kraft til fastlandsindustrien. Vi må sørge for forutsigbare industriarbeidsplasser i fremtiden. Det er derfor ansvarlig politikk å ikke la retorikk fortrenge fakta.

Del på Facebook LinkedIn Instagram