Innsiderrisiko – Det er du som er innsideren!

Innsiderrisiko – Det er du som er innsideren!

En gruppe personer som sitter i et møterom

Har du noen gang klikket på en lenke uten å tenke deg om? Delt informasjon om bedriften din med en du har møtt på seminar? Da er du ikke alene. De fleste sikkerhetsbrudd starter med oss – helt vanlige ansatte og ubevisste handlinger i en travel hverdag.

En gruppe personer som sitter i et møterom

Påmelding

Innsiderrisiko – Det er du som er innsideren!

Innsiderrisiko er i dag en av de største truslene mot sikkerheten i norske virksomheter. En innsider er en person som bevisst eller ubevisst tilrettelegger for at trusselaktører får tilganger eller innsikt i bedriftshemmeligheter eller personlige data – nettopp i kraft av å være på innsiden.  

Bruk av mennesker for å få tilgang til informasjon og verdier kan ofte være den enkleste veien inn for trusselaktører. Jo mer effektiv cybersikkerheten på en arbeidsplass blir, desto mer attraktivt blir det å utnytte den menneskelige faktoren.  

På dette frokostmøtet får du innsikt i: 

  • Hvordan menneskelige faktorer kan utgjøre en stor risiko for sikkerheten 
  • Hvem er innsideren? Eksempler på hvordan ansatte utilsiktet eller bevisst kan åpne døren for angrep 
  • Hvordan vi bygger en sterk sikkerhetskultur og reduserer innsiderisiko 

Program

08:00 - 08:30
Oppmøte
Lett servering og kaffe
08:30 - 08:35
Velkommen
Ved NITO og AFRY
08:35 - 08:55
Innsidetrusselen er reell
Nasjonal sikkerhetsmyndighet om innsiderrisko-rapporten og den årlige risikovurderingen, ved Kim Svarem, enhetsleder i NSM.
08:55 - 09:15
AFRY sikkerhetsbarometer
Situasjonsforståelse, modenhet og trusselbevissthet i norske bedrifter, ved Finn Børre Holen, sikkerhetsrådgiver i AFRY.
09:15 - 09:45
Samtale: Er det du som er innsideren? Hva slags ansvar har du?
Torgeir Waterhouse, gründer av og partner i Otte, et rådgivningsselskap med kunnskap om digital sikkerhet og personvern. Waterhouse har jobbet med it og it-politikk i mer enn 25 år. Birgitte Engebretsen, administrerende direktør i Telenor. De gir årlig ut rapporten Digital sikkerhet, og ruster befolkningen mot trusselaktører og sårbarheter i vår digitale hverdag.
09:45 - 10:00
Panelsamtale med innlederne
Tips til å redusere innsiderrisiko

Møteleder: Thea Lovise Sørfonden Vie, politisk rådgiver i NITO og Iselin Iversen, fag- og markedsleder sikkerhet, AFRY

Thea Lovise Sørfonden Vie

Politisk rådgiver

Bilde av kvinne med langt, brunt hår
Thea Lovise Sørfonden Vie, politisk rådgiver