En tydelig teknologisatsing
NITO mener regjeringens forslag til statsbudsjett for 2026 tar gode grep med friske penger til teknologisatsing. – Regjeringen gjør mye rett med en tydelig teknologiprofil, men vi savner et realfagsløft for å sikre rekruttering, sier visepresident i NITO, Safina de Klerk.
– Den enorme satsingen på forsvarsteknologi vil nok være mest utslagsgivende, og forhåpentligvis skape flere studie- og arbeidsplasser fremover. Et solid forsvar er nødvendig, sier hun.
NITO er positive til nasjonal kompetanseheving som vi håper vil bli nyttige for Norges konkurransekraft i årene som kommer.
– En økning på 750 millioner over 5 år til kvanteteknologi og 1 milliard til forskning i Polhavet er et tydelig signal på at Norge skal bli bedre på fremtidsrettet forskning og teknologi.
Mangler helhetlig realfagsløft
– Studieplasser innen kvanteteknologi og nasjonal tungregning er strålende, men vi savner en prioritering av et mer langsiktig realfagsløft i skolen. Vi må ha unge med realfagskompetansen som kreves for å fylle disse studieplassene, også i årene som kommer, sier de Klerk.
Verken økt timetall i naturfag i ungdomsskolen eller en reell satsing på etter- og videreutdanning av realfagslærere er fulgt opp i statsbudsjettet for 2026.
– Vi stiller derfor spørsmål ved hvordan regjeringen har tenkt å sikre at Norge har den teknologiske og realfaglige kompetansen landet trenger i fremtiden, sier de Klerk.
Reduserer budsjettet til Jenter og Teknologi
Tilskuddet til Jenter og teknologi i det fremlagte statsbudsjettet for 2026 er foreslått redusert fra 3 950 000 kroner i 2025 til 3 100 000 kroner i 2026, en nedgang på 21,5%.
– Jeg mener det er hodeløst med tanke på at vi trenger økt realfagsrekruttering i Norge, spesielt flere kvinner. Dette blir laveste nivå siden 2018, noe som betyr blant annet redusert bemanning og færre skole- og bedriftsbesøk.
Jenter og Teknologi er et nasjonalt prosjekt hvor formålet er å øke kvinneandelen i teknologi.