Antall IKT-spesialister har økt med 40 prosent på ti år
Til tross for en betydelig vekst i antall IKT-spesialister de siste ti årene, slår en ny IKT-rapport fast at det fortsatt er et vedvarende behov for digital kompetanse i Norge.
Stor vekst i IKT-spesialister det siste tiåret
Norge har fått 40 prosent flere IKT-spesialister siden 2015, viser en IKT-rapport utarbeidet i 2025 av Samfunnsøkonomisk analyse i samarbeid med Abelia, Akershus fylkeskommune, EL og IT Forbundet, Finans Norge, Finansforbundet, Negotia, NHO, NHO Elektro og Tekna.
Totalt jobber nå over 116 000 mennesker med IKT i Norge. Det er en vesentlig høyere vekst enn i øvrige yrker, som i snitt har økt med 10 prosent.
Flere IKT-spesialister utdannes – men gapet kan bestå
Myndighetenes satsing på IT-utdanning har gitt effekt. Antall kandidater fra fagskoler, universiteter og høyskoler har økt markant. Men rapporten advarer om at dette ikke nødvendigvis vil dekke etterspørselen fremover – særlig etter at flere midlertidige studieplasser ble kuttet etter pandemien. Frem mot 2030 risikerer vi å stå uten nok fagfolk til å møte arbeidslivets behov.
Rapportens hovedscenario tilsier en videre økning i antall IKT-spesialister med rundt to prosent årlig frem til 2030.
NITOs behovsundersøkelse viser fortsatt behov for flere ingeniører og teknologer. Dette bildet bekreftes blant annet av NHOs kompetansebarometer.