- Opp i lønn og mer selvtillit!
- Vi skal bli lønnsledende, sier NITO-tillitsvalgt Kathrine Kværne. Da hun ledet lønnsforhandlinger for første gang var hun nervøs. Etter NITO Intro 2-kurset snudde det.
Som hovedtillitsvalgt i Porsgrunn kommune med rundt 60 NITO-medlemmer, står Kværne midt i krevende saker om lønn, arbeidsvilkår og rekruttering. Hun mener NITO Intro 2 er noe av det viktigste verktøyet en tillitsvalgt kan ha.
- Kurset var intenst, men veldig nyttig, sier Kværne.
Dette mener hun er gull med NITO Intro 2:
- Realistisk trening i lønnsforhandlinger: «Nesten som å være der på ordentlig»
- Konkret innføring i tillitsvalgtrollen, rettigheter og plikter
- Det gir en felles referanse for hele styret i bedriftsgruppen, om alle drar på kurs
På kurset ble deltakerne kastet rett inn i simulerte lønnsforhandlinger. Det var rollespill, argumentasjon, strategier . For Kværne var det både skummelt og utrolig lærerikt.
- Da vi var igjennom det, hadde jeg lært masse. Jeg var mye bedre forberedt da jeg skulle lede reelle forhandlinger. Du blir trent! Du får en trygghet du ikke får ved bare å lese deg opp, sier hun.
Fra usikker til forhandlingsleder med trøkk
Kværne har deltatt i lønnsforhandlinger i flere år, men da alltid som del av et team, med noen andre som forhandlingsleder. Nå er det hun som har ansvaret.
Med NITO Intro 2 i ryggen går hun inn i lønnsoppgjør med tydelige mål: NITO-medlemmene skal ha reallønnsvekst – og litt til.
Hun kjenner både lønnspolitisk plan i kommunen, hvilke kriterier som kan brukes, og hvordan hun kan argumentere for at ingeniører og teknologer må prioriteres.
Hun anbefaler sterkt at flere fra samme bedriftsgruppe drar sammen på tillitsvalgtkurs.
- Da får man felles begreper, samme forståelse av strategi og kan støtte hverandre i etterkant. Hun vil sende de som ikke ha vært på tillitsvalgtkurs fra eget styre avgårde, påpeker Kværne.

Tryggere tillitsvalgte – sterkere medlemmer

For Kværne handler NITO Intro 2 også om noe større: Å bygge sterke NITO-grupper som både tør å stille krav og vet hvordan de skal gjøre det.
Kværne jobber innen miljørettet helsevern. Hun påser at både offentlige og private virksomheter følger kravene på dette området. Stikkord er hygiene, sikkerhet og inneklima. Det gjelder alt fra barnehager og skole til tatoveringssjappa og solariumsalongen. Rutiner som hindrer smitteoverføring.
I jobben har hun kommet over solarier som har hatt for høy stråling og basseng uten tilstrekkelige sikkerhetsrutiner. Da ble disse stengt. - Det er sjeldent vi drar på uanmeldt tilsyn, vi pleier å si fra på forhånd, sier hun.
Medlemmene i gruppen hennes jobber innen kommunal teknikk, IT, plan og byggesak, geodata (landmåler), eiendom og miljørettet helsevern, HR og innen e-helse.
Porsgrunn kommune sliter, som mange andre, med å konkurrere om ingeniører mot privat sektor. Lønnsnivået er lavere, men kommunen tilbyr andre goder: God pensjon, AFP, trygghet og fleksible ordninger rundt arbeidstid. - Det er ekstra viktig at tillitsvalgte kan bruke hele verktøykassen i forhandlinger, sier hun.
- Vi vil være de som har mest og får mest. Målet er at vi skal være lønnsledende innenfor det offentlige. Da må vi som tillitsvalgte være skikkelig godt forberedt, understreker hun.
NITOs Intro 1, 2 og 3
NITOs Intro 1, 2 og 3, er kurs som er spesiallaget for tillitsvalgte. Her blir de kjent med rollen sin, blir trygg, og kan bistå medlemmene enda bedre.
Kværne vurderer nå selv å ta NITO Intro 3 for å lære mer om rettigheter, om lover og regler. Hun er heller ikke fremmed for å ta NITO Intro 2 på nytt for å friske opp kunnskapen. Intro 1 byr på det helt grunnleggende.

| Finn ditt Intro 1 | Finn ditt Intro 2 | Finn ditt Intro 3 |
Budskapet hennes til andre tillitsvalgte er krystallklart: - Meld dere på kurs. Ikke vent til du står i harde forhandlinger og føler deg usikker. NITO Intro 2 gir deg både kunnskap og mot til å ta ordet – og stå i det.