Nyheter fra arbeidslivet
En person med mellomlangt brunt hår står foran en bakgrunn med grønne planter og lyse, vertikale trelister, iført lys topp og mørk jakke.
Ida Engen, fagansvarlig NITO Spekter. Foto: Bjarne Krogstad
Nyheter fra arbeidslivet Tariff Spekter

Lønnsoppgjøret i Spekter er ferdig

NITOs lønnsoppgjør i tariffområdet Spekter er nå fullført. Både helseforetakene og øvrige virksomheter kom i havn før juni måned, og alle områder er dermed lukket.

Resultatet av oppgjøret

Oppgjøret har landet på nivå med frontfaget. For helsesektoren ligger resultatet på desimalene bak 4,4 prosent, mens det for øvrige virksomheter i Spekter er noe mer handlingsrom.

NITOs tillitsvalgte har gjennomført omkring 80 lokale forhandlinger og sikret løsninger som er forankret i organisasjonens lønns- og arbeidsvilkårspolitikk. 

Kontakt din tillitsvalgte

Har du spørsmål om hva lønnsoppgjøret betyr for deg på din arbeidsplass? Kontakt din lokale NITO-tillitsvalgte. De har førstehånds kjennskap til forhandlingene og kan gi deg detaljert informasjon om resultatet for din virksomhet.

Slik forhandler NITO i Spekter

NITO forhandler med arbeidsgiverorganisasjonen Spekter gjennom SAN, sammenslutningen av akademikerorganisasjoner i Spekter. Forhandlingene har tre faser:

Fase 1 - innledende sentrale forhandlinger

Spekter og SAN forhandler A-delen av avtalen i fase 1 av forhandlingene. I A-delen ligger de generelle bestemmelsene som gjelder alle medlemmene.

Fase 2 - lokale forhandlinger

Lokalt er det arbeidsgiver/helseforetaket og de lokale foreningene i SAN, eventuelt SAN-gruppe, som er parter i fase 2 hvor de forhandler B-delen av avtalen. I B-delen ligger bestemmelser om for eksempel lønn og arbeidstid for de fleste av NITOs medlemmer i Spekter-området.

Fase 3 - avsluttende sentrale forhandlinger

Hvis partene lokalt ikke blir enige, prøver de sentrale partene å løse uenigheten i fase 3, som er de avsluttende sentrale forhandlingene. Disse foregår ikke for hele Spekter-området samlet, men per område. Disse er definert i overenskomsten. For eksempel er helseforetak med sykehusdrift et eget område.

Selv om man er blitt enige om B-del lokalt, er ikke forhandlingene ferdige før protokoll er undertegnet av de sentrale parter. Først da kan resultatet fra de lokale forhandlingene effektueres.

Del på Facebook LinkedIn Instagram