Valgkomiteene bidrar til å sette retning for fremtiden. Gjennom arbeid i en valgkomite gjør dere helhetlige vurderinger av kandidater. Dere innstiller på gode team, som samarbeider godt, utfyller hverandre og bringer oss fremover.
Tillitsvalgte og medlemmer har alle en mulighet til å foreslå kandidater og bidra til gode, åpne og demokratiske valgprosesser.
Her kan du se hvilke verv det går an å stille til og hvordan du tipser om kandidater.
Er du ny i valgkomiteen eller ønsker en oppfriskning?
Oppgaver for valgkomitéene
NITOs dyktige, engasjerte tillitsvalgte er ambassadører for organisasjon. De skaper gode resultater for medlemmene sine og bidrar til at vi utvikler oss som organisasjon. Valgkomiteens oppgave er å legge til rette for at vi kan velge tillitsvalgte som viderefører dette.
Valgkomitéene skal foreslå styrer, råd, komitéer og utvalg i NITO på en måte som
- tilstreber team som utfyller hverandre, samarbeider godt og bringer NITO fremover
- sørge for at kandidatene som innstilles til sammen har den nødvendige kompetansen som trengs for oppgavene som skal utføres
- ta hensyn til bredden i NITOs medlemsmasse. De skal vurdere alderssammensetning, fornyelse og kontinuitet, kjønnssammensetning, samt geografisk og tariffmessig tilknytning der det er relevant
Hvor finner du kandidater?
Du kan finne kandidater og fortelle om at dere er på jakt etter kandidater på ulike møteplasser for NITO-medlemmer og tillitsvalgte. Det kan være ved kaffemaskinen, på medlemsmøte eller på kurs.
Engasjement og motivasjon er viktig. Se på hvem som har deltatt på kurs og arrangementer. Sitter du i en valgkomite som skal finne kandidater utover din egen virksomhet, kan du be om hjelp fra din støttespiller i sekretariatet. De har tilgang til verktøy for å finne potensielle kandidater.
Verktøy
Vi har samlet spørsmål, skjema og tekster ulike valgkomitéer i NITO har brukt tidligere. Til inspirasjon, klipp og lim.
Sitter du i kongressens valgkomité, valgkomite for sentrale tariffkonferanser, eller valgkomiteen i en av NITOs avdelinger? Da har du tilgang til et Teams-rom for din valgkomite, og en egen støttespiller i sekretariatet. Denne kan blant annet hjelpe komiteen med kontaktinformasjon til aktuelle kandidater.
Krav og forventninger til kandidatene
Valgkomitéene skal tydeliggjøre og synliggjøre hvilke krav og forventninger kandidatene møter når de stiller til valg i NITO:
- Oppgaver som skal løses og bruk av tid
- Egenskaper og interesser
- Vilje til å stå fram som en god NITO ambassadør
Dette vil variere avhengig av type styre eller utvalg. Informasjon om oppgaver og ansvar for det enkelte organisasjonsledd/nivå fremgår av lov for NITO, vedtekter for NITOs avdelinger, samt ulike retningslinjer og håndbøker. Kontakt med «sittende» styrer og ansatte kan i tillegg gi utfyllende informasjon om oppgaver og forventninger.